Новото „огнище“ за култура в Индия е адресирано към младото поколение

Сградата на музея в Бангалор. Източник –  https://economictimes.indiatimes.com/news/india/

В Бангалор, който понякога е наричан индийската Силиконова долина, в края на февруари се откри Музеят за изкуство и фотография. Това е държавна институция, но тя се е появила благодарение на усилията и средствата на един частен меценат

АЛЕКСАНДРА БРЕГМАН

04.04.2023 г.

Първата държавна културна институция, открила се в Индия за последното десетилетие, е дело на предприемача и филантроп Абхишек Подар, чиято дарена на държавата колекция тук е допълнена от частните сбирки на Дипак Пури и Рахула Сабхани, а също от скулптури, специално поръчани на Тарик Къримбхой, Арик Леви и Айеша Сингх. „МАР е музей за народа. – казва Абхишек Подар в интервю – Трябва да създадем потребност за изкуство, развивайки културата на посещение на музеите.“

Директорът на Музея – Камини Соуни – отговаря и за изложбената програма, в която ще вземат участие работи, както от колекцията на Музея за изкуство и фотография (MAP), така и от други институции. „Ние искаме музеят да привлече поколението, чийто визуален опит е формиран под влияние на цифровата култура. – споделя Соуни – Повече от половината от нашето население е на възраст до 25 години; нито в една страна на света няма толкова млади хора.“

Тарик Къримбхой. „Око“, стомана, 2022 г. – кинетична скулптура. Източник – https://tarikcurrimbhoy.com/eye/

Докато строителството на музея бе замразено поради пандемията от коронавирус, Соуни и Подар са търсели начини за взаимодействие с потенциална публика. В края на краищата МАР започна да работи още по време на карантината, но само он-лайн. Тази практика ще продължи и след откриването на музея.

МАР обещава да поддържа художниците, за които са „забравили“ западните институции. Въпреки, че, например, на една от първите изложби, наречена „Време и пак време“, са представени фотографии на Джиоти Бхата (р. 1934) – художникът-модернист, съосновател на арт-групата „Барода“. Бхата е най-известен с картините си, много от които се намират в Британския музей в Лондон и в ню-йоркския Метрополитън-музей.  А. Подар и екип, обаче, са решили да се съсредоточат върху неговата серия фотографии, които Бхата е направил недалеч от своя дом в индийския щат Гуджарат през 1950-те години.

Колекцията на музея включва и други фотографии, разказващи за историята на Индия от средата на XIX век, когато тя е британска колония, и чак до масовите социални потресения, свързани с разделянето на страната през 1947 г. Направен е акцент също върху сегашния статус на Индия като световна икономическа свръхсила.

Сградата на музея в Бангалор. Източник –  https://www.vogue.in/culture-and-living/content/the-museum-of-art-and-photography-opens-in-bengaluru-with-an-ambitious-agenda

Но е възможно най-значителният принос на  МАР в изучаването на художественото наследство с времето да стане „Енциклопедията на индийското изкуство“ – обширна база данни, която изготвят 19 сътрудници на музея. Проектът е призван да разкаже историята на индийското изкуство, от наскалните рисунки на възраст 10 хиляди години, до работите от последното десетилетие. Енциклопедията бе открита през април 2022 г. и днес включва над 2 000 статии. Екипът на проекта обещава числото да стигне 20 хиляди. Значителна част от статиите ще бъде посветена на забравени теми или никога не получили достатъчна известност.  

Източник – https://www.theartnewspaper.ru/posts/20230404-tufg/

Превод – И. Димитрова

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s