Мраморите от Партенона могат временно да бъдат върнати на Атина

Мраморен релеф от северния фриз на Партенона.
Фотог.: The British Museum

Британският музей предложи на Гърция вариант на изложбено сътрудничество, който би изгладил острия конфликт около скулптурите, изнесени през XIX век

СОФИЯ БАГДАСАРОВАГАРЕТ ХАРИС

03.08.2022 г.

След много години твърда отбранителна позиция в общуването с Гърция, настояваща на връщането на фрагментите от Партенона – така наречените мрамори на Елгин – в историческата им родина, Британският музей избра по-примирителен тон. Заместник-директорът на музея – Джонатан Уилямс – предполага, че на хоризонта може да се появи ново съглашение за „културен обмен“ с Гърция.  Десетилетия официалните лица на музея се отказваха от преговори, настоявайки на това, че британският парламентарен акт от 1963 г. не позволява изземването на древните предмети, докарани от лорд Елгин във Великобритания в началото на XIX век и намиращи се в Британския музей от 1817 г. Но наскоро, в интервю за в-к „Sunday Times“ Джонатан Уилямс каза: „Ние призоваваме към активно партньорство по темата Партенон нашите приятели и колеги от Гърция. Аз твърдо вярвам, че има място за наистина динамичен и плодотворен разговор, в рамките на който могат да се намерят варианти за съвместна работа“.

В заявлението на Британския музей се казва: „Ние ще предоставим временно скулптури и много други предмети на тези, които искат да ги покажат на публиката по цял свят, при условие, че отговорно ще ги съхраняват и че ще гарантират тяхното връщане.“

Скулптурите от Партенона, както казва Уилямс, са „неразделна част на Британския музей, те са тук над 200 години“. В същото време, по неговите думи, Лондон се стреми „да промени температурата на спора“, допускайки възможността за предоставяне на мраморите за временно ползване. „Трябва да намерим начин да продължим напред в областта на културния обмен на онова ниво, което досега не бе възможно. Има много забележителни предмети, които ние бихме се радвали да предоставим за изложби“ – заяви зам.-директорът. Той също се изказа против идеята музеят да показва 3D-копия вместо оригинали: „Хората идват в Британския музей да видят истинския предмет, нали?“

В замяна Гърция може да предостави на Великобритания, за временно излагане, своите главни шедьоври, се казва в съобщението на „Sunday Times“. Но доколко ще се получи осъществяването на тази идея не е известно, защото Гърция дълги години упорито настоява, че скулптурите трябва да се върнат именно завинаги.

Експозицията в Британския музей, където се демонстрират скулптурите от Партенона.
Фотог.: The British Museum

През юни представителят на съвета на настоятелите на Британския музей Джордж Осбърн неочаквано заяви, че „е необходимо да се сключи сделка“ за връщането на мраморите на Партенона, което върна стария спор. По мнението на Елени Василика, бивш хранител на древните артефакти в Музея Фицуилям в Кембридж, „аргументите против връщането на мраморите на Елгин сега са несъстоятелни“. За разлика от Великобритания, другите страни не са толкова непреклонни по въпросите на реституцията, която би позволила събирането на фрагментите на един от най-големите шедьоври на античната архитектура. Така например, през тази година, италианският Регионален археологически музей на името Антонино Салинас в Палермо /Сицилия/ се съгласи да върне фрагмент от Партенона на Гърция в рамките на съглашение за обмен с атинския Музей на Акропола.

ФОТОГРАФИЯ: FACUNDO ARRIZABALAGA/EPA-EFE/, източник – интернет.

Източник – https://www.theartnewspaper.ru/posts/20220803-fekc/

Статията се публикува с малки съкращения.

Превод – И. Димитрова

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s