Измаила Путуенчи от Фумбан, Камерун

Съвременният скулптор, работещ с бронз, Измаила Путуенчи е част от племето Бамун в северозападен Камерун. До скоро изкуството на бронзовата скулптура е било основният начин за прехрана на хората от това племе (бел. пр.). Измаила е наследник на семейство, упражняващо начин на бронзолеене, типичен за тази област на Камерун. Скулптурите се създават по метода на т.нар. загубена форма, който не се е променил от хиляда години насам. В процеса на работа пластиките се моделират от пчелен восък, което позволява създаването на редки по своя финес творби. Недовършената скулптура се облепва с глина и се поставя в пещ, докато восъкът се топи и образува куха форма. След това тя може да се отлее в бронз.

Измаила Путуенчи става глава на семейството, след като преди няколко години неговият баща почива. Той е смятан за многообещаващ талант в изкуството на традиционната камерунска бронзова скулптура. Измаила се превръща в успешен съвременен скулптор, въпреки че, бронзолеенето в Камерун се смята за класически занаят. Той създава нов пластичен език, който освен това поставя критични към обществото и политическата класа въпроси. По този начин И. Путуенчи се отдалечава от традиционния за Бамун занаят, което предизвиква неразбиране и даже страх у неговите съплеменници. Поради скъсването с традиционното разбиране за бамун-пластиката някои дори го смятат за магьосник и неверник (племето изповядва исляма). Въпреки това, той продължава да работи.
Известният немски етнолог, фотограф, филмов режисьор и основател на музея „Душата на Африка“ в Есен (Германия) Хенинг Кристоф започва да подкрепя Измаила Путуенчи, след като забелязва неговия особен талант при едно от пътуванията си в Камерун. В процеса на тяхното вече 10-годишно делово партньорство, превърнало се в приятелство, Хенинг Кристоф подкрепя скулптора в неговите творчески експерименти. Така например, по време на едно съвместно пътуване в камерунските дъждовни гори, Путуенчи създава серия, посветена на злоупотребата с това природно богатство и предизвиканото от нея изчезване на горили и изселване на пигмейски племена.


Своята нова пластична серия „Мечтите на Измаил“, която Путуенчи представя в музея „Душата на Африка“, авторът посвещава на западноафриканското божество на водите Мами-Вата. В сайта на музея се съобщава, че до до сега той е придобил 20 работи на скулптора и се гордее, че е в основата на неговото откриване за света на изкуството. Музеят „Душата на Африка“ в Есен има най-голямата колекция от сакрални предмети (магически, лечителни и водунски) в Западна Европа. Той също така притежава голяма колекция от уникални фотографии, филми и документи.
Бележка на преводача:
Преведох тази статия след като гледах чудесния документален филм „Бронзовите мъже от Камерун“ (“The Bronze Men of Cameroon”, 2020 г.). Препоръчвам ви го! А повече за музея „Душата на Африка“ вижте на https://www.soul-of-africa.com/ .
Източник на статията – https://www.soul-of-africa.com/de/ausstellungen/master-of-fire.html .
Превод от немски – И. Димитрова