Сред най-интересните изложби през новата година са блокбастърите на Вермеер и Ботичели, а също ретроспективите на Джаспър Джоунс и Яой Кусама
13 януари 2021

Робството
Рейксмузеум, Амстердам
Рейксмузеум ще представи 250-годишната история на колониализма на четирите континента. Изложбата „Робството”, изследваща пътя на транспортиране на неволници през Атлантическия и Индийския океани, ще бъде структуринана около десетина исторически фигури, включително робовладелци, както и роби и борци против тази система. Експозицията ще обедини 140 най-различни обекта – от вериги и оръдия, използвани от робите на плантациите, до луксозни предмети като например портрети на наследник на захарни заводи и неговата жена или златна кутийка на Холандската Вест-Индска компания, подарена на Вилхелм ІV.
Дати на изложбата – 12 февруари — 30 май

Епичният Иран
Музей на Виктория и Албърт, Лондон
Тази изложба, която по своето название и същност е епична, разказва с 350 експоната за петте хилядолетия иранска история. Монументална сама по себе си, изложбата се сблъсква с много препятствия, започвайки с финансови трудности, свързани със скандала около семейство Саклер (което от множеството се смята за виновник за американската опиоидна криза през последните години), както и нарастналото напрежение в отношенията между Иран и САЩ и пренасянето на датата на откриването от миналата през тази година. Десетте раздела на изложбата с „имърсив дизайн” пренасят зрителя в град с порти, градини, дворец и библиотека. Вземайки за отправна точка 3200 година пр. Хр., експозицията разказва за древната Персийска империя, Сасанидската държава и зороастризма, разпространението на исляма и династията на Каджарите. Последният раздел се състои от произведения на модернистични и съвременни ирански художници, в това число Ширин Нешат, Парвиз Танаволи и Монир Фарманфармаян. За литературата също е предвидено важно място – една от частите е посветена на поезията и това, как тя е представена в ръкописите, друга – на епичната поема от ХІ век „Шахнаме” на гениалния Фирдоуси. Освен това, в експозицията ще влязат наскоро реставрираните гипсови копия на фризове с фигури на воини в естествена величина, украсявали двореца на Дарий преди повече от две хилядолетия.
13 февруари — 30 август

Пътешествията на Дюрер. Пътищата на художника от епохата на Възраждането
Национална галерия, Лондон; Музей Сюрмонд — Лудвиг, Ахен
Във времената, когато пътешествията са били сложно, опасно и скъпо „мероприятие”, Албрехт Дюрер не е стоял на едно място. На границата между ХV и ХVІ век той обиколил цяла Европа, изучавайки нови идеи и техники, създавайки връзки с художници и клиенти. Организаторите на изложбата в лондонската Национална галерия за първи път анализират ролята на пътуванията на Дюрер до Италия и Нидерландия в неговото творчество, както и в по-широк контекст. На изложбата ще бъдат показани неголеми скици, които художникът прави със сребърен молив по време на странстванията си, нахвърлайки пейзажи, растения, животни и хора (а също известие за това, че откраднали чантата на жена му). Много от работите ще бъдат показани за първи път в Обединеното кралство. Един от централните експонати ще бъде картината „Христос сред учителите” (1506) от Музея Тисен-Борнемис (Мадрид). Дюрер нарисувал тази композиция със заобиколения от мъже с побелели коси млад Месия във Венеция, където работил над олтар. Подписът на картината гласи: “opus quinque dierum” — характерна за Дюрер бравада, съобщаваща на зрителя, че за нейното създаване на художника му трябвали само пет дена. През лятото проектът, допълнен с нови експонати, ще бъде показан в Музея Сюрмонд – Лудвиг в Ахен.
Лондон: 6 март — 13 юни; Ахен: 18 юли — 24 октомври

Яой Кусама. Ретроспектива
Мартин-Гропиус-Бау, Берлин; Музей на изкуството, Тел Авив
В рамките на откриващата се тази пролет ретроспектива на Яой Кусама в Берлин (първата в Германия), ще бъдат реконструирани 6 нейни ключови изложби, състояли се между 1952 г. и 1983 г. Реконструкциите ще покажат, как в продължение на вече седем десетилетия японската художничка работи с пространството и с разнообразни техники. Наред с най-новата „Безкрайно огледална стая”, създадена специално за този проект, в експозицията ще влязат и по-малко известни работи, вкл. „Натрупване на трупове” („Затворник, окръжен от завеса на деперсонализация”, 1950), колаж от фалшиви доларови банкноти „Без название” (ок. 1960 – 1963), напомнящи творчеството на Анди Уорхол, а също документация от голи пърформанси, вкл. на антивоенен хепънинг през 1968 г. на Бруклинския мост в Ню Йорк. През есента изложбата ще отиде в Тел Авив. А в Лондон, в Тейт Модърн, най-накрая ще отвори врати експозицията на двете „Безкрайни огледални стаи”, чието откриване бе пренесено няколко пъти през миналата година заради пандемията (от 29.03.2021 на 27.03.2022).
Берлин: 19 март — 1 август; Тел Авив: 2 ноември 2021 — 23 април 2022

Вермеер. За отражението
Галерия на старите майстори, Дрезден
Въпреки че на изложбата на Ян Вермеер в Картинната галерия на старите майстори ще бъдат представени такива важни работи от чужди сбирки като „Жена в синьо, четяща писмо” (ок. 1663) от амстердамския Рейксмузеум и „Дама, стояща до виржинал” (ок. 1670 – 1672) от лондонската Национална галерия, истинската звезда на експозицията ще стане картина от градската колекция на Дрезден. В хода на неотдавнашната реставрация и разчистване на платното „Момиче, четящо писмо до отворен прозорец” (ок. 1657) бе разкрита „картина в картината”. Въпреки че, скритата фигура на Купидон е намерена още преди няколко десетилетия чрез рентгенография, дълго време се смята, че тя е била замазана от самия художник. Но най-прясното изследване показа, че изображението е било замазано много години след смъртта на Вермеер. Затова, през 2017 г., реставраторите започват старателно да премахват слоевете боя и да разкриват голата фигура, скрита в продължение на последните 250 години. Десетте платна на Вермеер ще бъдат показани в контекста на над 40 произведения на други холандски майстори на жанровата живопис, вкл. и на Питер де Хох.
19 март – 27 юни

Софи Тойбер-Арп. Живата абстракция
Художествен музей, Базел; Тейт Модърн, Лондон; Музей за съвременно изкуство (МоМА), Ню Йорк
Недооценената художничка Софи Тойбер-Арп е известна на първо място като създател на геометрични абстракции и като участник на групата на дадаистите, където членува заедно с мъжа си – Ханс (Жан) Арп. Организаторите на голямата пътуваща изложба, която започва в Художествения музей на Базел, продължава в лондонската Тейт Модърн и завършва в Музея за съвременно изкуство (МоМА) в Ню Йорк, са поставили за цел да разкажат за приноса на Софи Тойбер-Арп към абстракцията. Художничката изучава текстилен дизайн, приложно-декоративни изкуства и танц, а по-късно става една от ключовите фигури в цюрихския клуб на дадаистите „Кабаре Волтер”. Тя сътрудничи с Арп и други изтъкнати дейци на изкуството, сред които Марсел Дюшан, Жан Кокто и Тристан Цара. В средата на 1920-те Тойбер-Арп ризвива свой фирмен конструктивистки стил, създавайки ярки композиции, съдържащи закодирани препратки към космически символи. В изложбата ще се включат около 400 работи – от ранни архитектурни и интериорни поръчки до абстрактни рисунки, създадени незадълго до скоропостижната смърт на художничката през 1943 г.
Базел: 20 март — 20 юни 2021; Лондон: 15 юли — 17 октомври 2021; Ню Йорк: 21 ноември 2021 — 12 март 2022

Джорджия О’Киф
Музей Тисен-Борнемис, Мадрид; Център Помпиду, Париж; Фондация Бейелер, Базел
За разлика от САЩ, където творчеството на Джорджия О’Киф е изучено във всички подробности, в Европа на нея са посветени малко големи изследвания. Сега, благодарение на подготвяната ретроспектива, европейските зрители ще могат да разберат повече за живота и творчеството на О’Киф – водеща фигура на американския модернизъм. Изложбата ще се открие в испанския Музей Тисен-Борнемис, след което ще отиде във Франция, в Центъра Помпиду, а после – във Фондация Бейелер в Швейцария. Тъй като във всички три града творчеството на Джорджия О’Киф в такъв обем ще се експонира за първи път, за изложбата са подбрани 80 произведения, което ще позволи максимално да се представи нейният дълъг творчески път. В нея ще влязат и „Нюйоркска улица с луна” (1925), първата в серията градски пейзажи, и „Татул” („Бяло цвете № 1”, 1932) – най-скъпата картина на жена-художник, продавана на търг. Тази изложба ще бъде особено очаквана от Музея Тисен-Борнемис, притежаващ повече картини на О’Киф (цели пет), от който и да е музей извън пределите на САЩ. Освен това, тази експозиция ще стане един вид връщане на художничката в Испания, където тя пристига два пъти през 1950-те години.
Мадрид: 20 април — 8 август 2021; Париж: 8 септември — 6 декември 2021; Базел: 23 януари — 22 май 2022

Нерон
Британски музей, Лондон
Бил ли е наистина Нерон (37-68 г. н.е.) такъв маниак-убиец, какъвто го описват в учебниците по история, или различните представи за този римски император не са нищо друго освен антична версия на т.нар. фалшиви новини? Този и други въпроси ще се разглеждат на изложбата на Британския музей, посветена на знаменития император от династията на Юлиите и Клавдиите. „Поразително е колко много от това, което мислим, че знаем за Нерон, идва от откровено отрицателно настроени към него източници – казва кураторът на експозицията Торстен Опер – В крайна сметка, гледната точка на крайно враждебни към него елитарни кръгове е победила.” Изложбата проследява историята на живота и управлението на Нерон, анализирайки фактори, стоящи зад ключови събития, и също как те в последствие се възприемали. Свързаните с неговото управление теми, в това число мотивите на зрелищата и семейството, се изследват в повече от 200 експоната – от скромни помпейски графити до артефакти, пострадали при Великия пожар в Рим през 64 г. пр.Хр. „Ние си поставихме задачата да не търсим „добрия” Нерон зад стереотипното „чудовище”, а да покажем, че са съществували различни гледни точки – казва Опер – Историята често се манипулира и е нужно да се разбира, защо и как това се случва.”
27 май — 24 октомври

Барбара Крюгер. „Мислейки за теб, то ест за себе си, то ест за теб”
Чикагски институт на изкуствата, Чикаго; Художествен музей на окръг Лос Анджелис, Лос Анджелис
Ретроспективата на американската художничка-концептуалист Барбара Крюгер, най-известна със своите праволинейни политически колажи, съчетаващи визуални образи и текст, включва произведения, създадени през последните десетилетия, и изследва ролята на художничката в развитието на феминистката критика на културата. В експозицията, носеща названието на работата на Крюгер „Мислейки за теб, то ест за себе си, то ест за теб” (2019), ще влязат колажи, инсталации, видео-работи и редки неща от 1980-те. Изложбата в Чикаго направо ще излезе на улицата. Работите на Крюгер ще са на билбордове, автобуси и билети за обществения транспорт. Това е своеобразна препратка към ранните улични акции на авторката, когато тя разлепя из града ярки афоризми, в които повдига теми, свързани с политиката, консуматорското общество и телесността.
Датите на изложбата ще бъдат определени по-нататък.

„Колекцията на Морозови. Шедьоври на новото изкуство”
Фондация Louis Vuitton, Париж
Въпреки че заминават за Париж след Санкт Петербург, работите от колекцията на Михаил и Иван Морозови не могат да се смятат за гастроли на изложба от Ермитажа. Това е специален подбор, създаден за фондацията Louis Vuitton. След това колекцията ще замине за Пушкинския музей (окт. 2021 – март 2022). За куратор на морозовската експозиция бе поканена Ана Балдасари – автор на изложбения блокбастър във фондацията Louis Vuitton „Шедьоври на новото изкуство. Колекцията на Сергей Щукин”, който през 2017 г. установи нов световен музеен рекорд с над 1,2 млн. посетители. Ако Балдасари представи Щукин и неговата сбирка като изключително явление, то при Морозов тя малко променя фокуса и също акцентира върху руската част (която осигурява работите от Третяковската галерия, Руския музей, други музеи и частни колекции).
Пролет — лято 2021

Ботичели
Музей Жакмар-Андре, Париж
Тази есен в парижкия музей Жакмар-Андре ще се открие голяма ретроспектива на гения от епохата на Възраждането Сандро Ботичели. В нея ще влязат произведения от европейски и американски колекции, вкл. „Мадоната с младенеца” (1467-1470) от Лувъра, „Завръщането на Юдит във Ветил” (1469–1470) от Художествения музей в Синсинати, „Юдит, излизаща от шатрата на Олоферн” (1497–1500) от Рейксмузеума и „Портрет на Джулиано Медичи” (1478–1480) от Академията в Карара. По думите на Пиер Кюри – куратор на изложбата – Ботичели „ще се яви като дизайнер и глава на едно от най-големите ателиета във Флоренция, което естествено се занимавало с живопис, но и с рисунки за бродерии, инкрустации, гравюри, книжни илюстрации”. Организаторите обещават да покажат, как художникът съчетавал създаването на уникални живописни произведения с производството на серийни работи, които често са били изпълнявани от неговите помощници, както и как неговото ателие се превръща в лаборатория за идеи и учебен център – характерно явление за Италия в епохата на Възраждането. В експозицията ще влязат произведения и на други водещи художници от ХV век, вкл. Андреа Верокио и Фра Филипо Липи.
10 септември 2021 — 24 януари 2022

Джаспър Джоунс. Създание / Огледало
Филадельфийски художествен музей, Филаделфия; Музей на американското изкуство Уитни, Ню Йорк
Най-голямата ретроспектива в историята на Джаспър Джоунс ще премине едновременно в два музея. Съвместният проект на Филаделфийския художествен музей и Музея на американското изкуство Уитни представлява двойна експозиция, препращаща към темата на повторенията и отраженията в творчеството на Джоунс. „Галериите на двете пространства ще играят роля на двойници, отражения и инверсии една на друга” – казва кураторът на филаделфийския музей Карлос Басуалдо. Двете изложби ще бъдат структурирани по хронологичен принцип, и двете ще имат зали с реконструкции на важни ранни изложби на Джоунс, състояли се през 1960-те в галерията на Лео Кастели. Музеите имат и по една двойка тематични зали, посветени на най-известните мотиви на художника – цифрите и флаговете. Във Филаделфия ще бъдат събрани заедно различни варианти на неговата цифрова работа „От 0 до 9” (1961), а в Ню Йорк цветни флагове ще висят срещу техните монохромни версии.
Ню Йорк, Филаделфия: 29 септември 2021 — 13 февруари 2022
Много от изложбите могат да попаднат в ограниченията, свързани с Ковид 19. Преди посещение Ви препоръчваме да проверите информацията на сайта на музеите.
Статията се публикува със съкращения. Източник – http://www.theartnewspaper.ru/posts/8720/
Превод – И. Димитрова